Akademia nis ciklin e trajnimeve pėr stafet politike tė bashkive

E Diele, 30 Tetor 2016

Akademia e Studimeve Politike nė bashkėpunim me Shkollėn Shqiptare tė Administratės Publike (ASPA), nisi ciklin e ri tė trajnimeve pėr Njėsitė e Qeverisjes Vendore. Kursi i parė u zhvillua mė 28-29 tetor 2016 nė Durrės, me pjesėmarrjen e pėrfaqėsuesve tė bashkive Shkodėr, Vau Dejės, Pukė, Fushė Arrėz, Malėsia Madhe, Korcė, Maliq, Pogradec, Devoll, Pustec dhe Prrenjas, duke patur si qėllim uljen sė bashku tė autoriteteve tė bashkive me ngjyra tė ndryshme politike dhe pozicion gjeografik, tė cilat ndajnė tė njėjtat sfida dhe problematika. Programi financohet nga Agjencia Zvicerane pėr Zhvillim dhe Bashkėpunim nė kuadėr tė mbėshtėtjes sė saj pėr reformat e demokratizimit tė pushtetit vendor. Trajnimi synoi tė rriste njohuritė e stafeve politike tė bashkive (kryetarė, nėnkryetarėt, anėtarė tė kabinetit tė kryetarit apo administratorėt kryesorė), duke plotėsuar testimet qė zhvillohen nga ASPA pėr vlerėsimin periodik pėr pėrfitimin e njohurive shtesė tė stafit tė NJQV me statusin e nėpunėsit civil.

Programi i ditės sė parė tė kursit u fokusua tek kompetencat dhe detyrimet e bashkive tė reja nė funksion tė ligjit pėr pushtetin vendor si dhe  planifikimin e zhvillimit lokal dhe rajonal.  Z. Enea Hoti, kėshilltar pranė Ministrit tė Ēėshtjeve vendore, shpjegoi pėr pjesėmarrėsit funksionet e tyre tė reja nė vitin e parė tė zbatimit tė reformės administrativo-territoriale. Diskutimet u fokusuan gjithashtu edhe tek risitė qė sjell projektligji pėr financat vendore, i cili pritet tė mbėshtesė mė tej kėto funksione tė reja tė bashkive. Moduli i dytė i trajnimit shpjegoi teknikat e pėrgatitjes sė politikave publike dhe planeve operacionale vendore si njė mundėsi pėr zhvillimin e qėndrueshėm tė bashkive dhe rajoneve. 

Ndėrkohė, dita e dytė e kursit trajtoi temėn e fondeve tė Bashkimit Evropian dhe mundėsitė e tjera pėr financime vendore. Znj.Greta Gjonēaj, menaxhere programesh pranė Fondit Shqiptar tė Zhvillimit, solli njė trajtim tė detajuar tė fondeve tė mundshme pėr njėsitė vendore pėrtej fondeve qė mund tė sigurojnė nga buxheti publik apo taksat vendore. Qasja e trajnimit ishte mjaft praktike me synim informimin pėr progamet evropiane, por edhe gjetjen e partnerėve tė mundshėm nė institucionet publike, njėsitė e tjera vendore apo edhe organizatat jofitimprurėse. Eksperti i marrėdhėnieve publike, Z. Alban Bala, trajtoi nė modulin e fundit procesin e konsultimit dhe nxitjen e pjesėmarrjes publike nė vendimmarrjen vendore. Teknikat mė tė mira tė komunikimit tė huaja dhe vendase, nxitėn aktivizimin e pjesėmarrėsve nė krijimin e fushatave konsultuese me shembuj nga praktika e tyre e pėrditshme.

Nė pėrfundim tė kursit, pjesėmarrėsit u pajisėn me njė ēertifikatė trajnimi tė regjistruar nė databazėn e Shkollės Shqiptare tė Administratės Publike. Sipas kėrkesės sė vetė pjesėmarrėsve, iu transmetuan atyre tė gjitha materialet e trajtuara nga ekspertėt. Kurset e ardhshme do tė vazhdojnė me trajnimin e stafeve tė bashkive tė tjera duke synuar rritjen e njohurive tė mbi 120 punonjėsve tė njėsive vendore.