Misioni

Misioni i programit tė trajnimit pėr tė zgjedhurit vendorė ėshtė rritja e kapaciteteve dhe bashkėveprimit tė autoriteteve tė pushtetit vendor pėr tė pėrmirėsuar mirėqeverisjen dhe forcuar lidershipin nė nivelin vendor.
Objektivat specifikė tė programit janė:
  • rritja e njohurive dhe kapaciteteve tė NJQV ne lidhje me principet dhe mirėqeverisjes transparenca, llogaridhėnieja ndaj qytetarėve, etika publike, respekti pėr tė drejtat e njeriut;
  • nxitja e bashkepunimit dhe shkembimi i praktikave mė tė mira tė vendimmarrjes vendore, menaxhimit transparent, i cili bazohet mbi interesat e dhe pjesemarrjen e publikut, mes drejtuesve vendorė me eksperiencė dhe atyre tė zgjedhur pas 8 majit 2011;
  • kapėrcimi i ndarjeve politike dhe ndasive tė tjera krahinore e kulturore, qė mund tė ekzistojnė mes drejtuesve tė ndryshėm tė NJQV, tė cilat pengojnė bashkėpunimin rajonal dhe izolojnė mundėsitė e NJQV pėr aplikime nė projekte ndėrkomunale dhe rajonale;
  • rritja e njohurive dhe mundėsisė sė pėrfitimit tė NJQV nga financimet e Bashkimit Evropian dhe organizmave tė tjera ndėrkombėtare, si njė mundėsi pėr tė shtuar dhe pėrmirėsuar investimet dhe shėrbimet ndaj qytetarėve.