Te rejat e Fundit

Zhvillohet trajnimi i parė i Akademisė sė Lidershipit

Trajnimi i pare i "Programit tė Akademisė Lidershipit" u mbajt nga 28 shkurt - 2 mars 2018 nė hotelin "Bleart", nė Durrės, me pjesėmarrjen e 23 kryetarėve tė bashkive, pėrfaqėsuesve tė zgjedhur nė nivel lokal dhe nėpunėsve civilė vendor tė lartė.

Nėnshkruhet marrėveshja pėr akreditimin e Akademisė sė Lidershipit

Njė Marrėveshje Bashkėpunimi tripalėshe me qėllim akreditimin e Programit tė Akademisė sė Lidershipit (PAL) u nėnshkrua sot mes z. Claus Neukirch, kreu i zyrės sė Kėshillit tė Evropės nė Tiranė, z. Fatmir Demneri, drejtori i Shkollės Shqiptare tė Administratės Publike si dhe z. Erjon Tase, drejtor i Akademisė sė Studimeve Politike.

Hapet thirrja pėr aplikime nė Akademinė e Lidershipit 2018

Shkolla Shqiptare e Administratės Publike dhe Akademia e Studimeve Politike shpallin thirrjen pėr aplikime pėr pjesėmarrjen nė “Programi i Akademisė sė Lidershipit” (PAL), program i Qendrės sė Ekspertizės pėr Reformat nė Qeverisjen Vendore pranė Kėshillit tė Evropės, me synim rritjen e kapaciteteve drejtuese dhe menaxhuese tė drejtuesve tė lartė tė administratės publike dhe vendore.

Nis zbatimi i “Programit i Akademisė sė Lidershipit”

Akademia e Studimeve Politike nisi zbatimin e “Programi i Akademisė sė Lidershipit” (PAL), program i Qendrės sė Ekspertizės pranė Kėshillit tė Evropės, me fokus rritjen e kapaciteteve drejtuese dhe menaxhuese tė drejtuesve tė lartė tė administratės publike dhe vendore.

Certifikohen nė bashkėpunim me ASPA stafet politike tė bashkive

Rreth 120 punonjės tė Njėsive tė Qeverisjes Vendore, morrėn pjesė dhe u certifikuan nė pėrfundim tė programit tė trajnimit tė organizuar nga Akademia e Studimeve Politike, nė bashkėpunim me Shkollėn Shqiptare tė Administratės Publike (ASPA) nė periudhėn 2016-2017. Nėpėrmjet trajnimeve profesionale, por edhe diskutimit tė problematikės dhe zgjidhjeve pėrkatėse tė vetė pjesėmarrėsve tė bashkive tė ndryshme, u synua qė tė rriten mė tej njohuritė dhe aftėsitė drejtuese tė kėtyre strukturave vendore.

Trajnime per stafet politike te bashkive te reja

Kursi i katėrt i trajnimit drejtuar stafeve politike tė njėsive tė qeverisjes vendore u zhvillua mė 17-18 shkurt 2017 nė Durrės, me pjesėmarrjen e pėrfaqėsuesve tė bashkive Durrės, Shijak, Kukės, Berat, Ura Vajgurore, Kuēovė, Skrapar, Poliēan, Elbasan, Belsh, Gramsh, Peqin dhe Librazhd. Diskutimet dhe shembujt konkretė nga praktika, ngjallėn debat tek pjesėmarrėsit, tė cilėt vinin nga bashki tė ndryshme, por ndajnė tė njėjtat probleme.

Zhvillohet kursi i dytė i trajnimit pėr njėsitė vendore

Kursi i dytė i trajnimit drejtuar stafeve politike tė njėsive tė qeverisjes vendore u zhvillua mė 9-10 dhjetor 2016 nė Durrės, me pjesėmarrjen e pėrfaqėsuesve tė bashkive Lezhė, Kurbin, Mirditė, Dibėr, Mat, Bulqizė, Klos, Fier, Patos, Roskovec, Lushnjė, Divjakė, Mallakastėr.

Akademia nis ciklin e trajnimeve pėr stafet politike tė bashkive

Akademia e Studimeve Politike nė bashkėpunim me Shkollėn Shqiptare tė Administratės Publike (ASPA), nisi ciklin e ri tė trajnimeve pėr Njėsitė e Qeverisjes Vendore. Kursi i parė u zhvillua mė 28-29 tetor 2016 nė Durrės, me pjesėmarrjen e pėrfaqėsuesve tė bashkive Shkodėr, Vau Dejės, Pukė, Fushė Arrėz, Malėsia Madhe, Korcė, Maliq, Pogradec, Devoll, Pustec dhe Prrenjas, duke patur si qėllim uljen sė bashku tė autoriteteve tė bashkive me ngjyra tė ndryshme politike dhe pozicion gjeografik, tė cilat ndajnė tė njėjtat sfida dhe problematika.

Certifikohen tė zgjedhurit vendorė nė kursin per bashkepunimin nderkomunal

Mė 29-30 qershor u organizua nė bashkėpunim me Institutin e Trajnimit tė Administratės Publike (ITAP) kursi i trajnimit pėr pėrfaqėsuesit e njėsive tė qeverisjes vendore (NjQV). Pas pėrfundimit tė kursit, pjesėmarrėsve iu ndanė certifikata tė lėshuara nga Akademia e Studimeve Politike dhe Instituti i Trajnimit tė Administratės Publike. Gjithashtu, atyre iu mundėsuan edhe dy botime tė fundit mbi Bashkėpunimin ndėrkomunal, tė pėrgatitura nė kuadėr tė projektit "Pėrforcimi i strukturave lokale dhe rajonale nė Shqipėri", i mbėshtetur nga Zyra e Bashkėpunimit Zviceran nė Shqipėri.

Zhvillohet kursi i trajnimit per fondet evropiane

Mė 18-19 maj Akademia e Studimeve Politike organizoi nė bashkėpunim me Institutin e Trajnimit tė Administratės Publike (ITAP) kursin e tretė tė trajnimit pėr pėrfaqėsuesit e njėsive tė qeverisjes vendore (NjQV) tė Shqipėrisė. Kursi u organizua nė Durrės dhe u ndoq nga 20 pėrfaqėsuesit e zgjedhur lokalė dhe anėtarėve tė administratave vendore tė Tiranės, Durrėsit, Lezhės, Kamzės, Burrelit, Vau tė Dejės, Pėrmetit, Beratit, Kavajės, Shijakut, Lushnjės, Himarės.